četrtek, 13. december 2018

7 Najpomembnejših orodij za začetnika.

Največji užitek na svetu je delati z lesom (vsaj zame), saj lahko ustvariš skoraj vse, kar si želiš. 
S tem pa pride nekaj vprašanj. Kako začeti? Kaj bi izdeloval/a? Katera orodja rabim?

Vsak začetek je težak in vedno pomaga kakšen nasvet nekoga, ki je to že storil in zato pišem ta blog, da vam pri tem pomagam. 
Prva stvar ki jo potrebujete za začetek je seveda orodje in zato vam bo danes predstavil 7 orodij, ki jih potrebujete za začetek.

Ker pa imamo mnogi omejene količine denarja bom predstavil tiste kjer je cena nizka in kvaliteta dobra.

Prvo se moramo odločiti kaj bi radi izdelovali, saj so nekatera orodja specifična za določeno vejo mizarstva (o vejah mizarstva kdaj drugič). Jaz sem opisal nekaj, ki jih lahko uporabljajo tako rezbarji, izdelovalci pohištva in vsi ki bi izdelovali manjše izdelke, kot tudi tradicionalni in moderni mizarji.


1. Skobljič

Prvo in najpomembnejše orodje je skobljič. Uporabljamo ga za poravnavanje in glajenje lesa. Skobljičev je na trgu ogromno in tudi cene so različne. Najcenejši je nekje okoli 10 evrov, medtem ko pa je najdražji preko 700 evrov. 
Na sliki lahko vidite pet različnih skobljičev (nič se bati. Jih ne potrebujete toliko...... za začetek), nekateri so leseni, nekateri kovinski. Mali in veliki. Vsi pa so narejeni za odstranjevanje odvečnega lesa.

Najpomembnejša sta mi (iz leve proti desni) prvi in tretji. Prvi-leseni je moje lastne izdelave, medtem ko je tretji-kovinski kupljen. 
Kovinski je kupljen pri Dictumu in stane nekje 140 evrov, toda je ena najboljših investicij. Leseni ima rezilo vredno 25 evrov, sam les pa je bil že skoraj odpad, toda potrebno je že nekaj znanja in orodja za izdelavo (na voljo so tudi delavnice izdelave lesenega skobljiča).

Na možnost pa imate tudi drugega-lesenega, ki se ga lahko dobite za 25 evrov v Merkurju. Jaz osebno jih ne maram saj so premajhno in imajo prevelika usta in tako ni primeren za fino skobljanje.

Četrti-leseni pa je daljši, dolg nekje 50 cm in se uporablja za ravnanje pri daljših površinah in robovih. Najmanjši pa se uporablja večinoma za posnemanje robov in ravnanje kakšnih res majhnih površin. Ta dva nista najpomembnejša, toda v prihodnosti prav prideta.

2. Žage

Žaga je prvo orodje, ki ga uporabite pri kateremkoli projektu. Z njo razrežemo les na grobe dimenzije in izrežemo vse spoje.

Žage se glede stila delijo na zahodnjaške in vzhodnjaške. Razlika je v tem da zahodnjaške delujejo na potisk, zahodnjaške delujejo na poteg. 

Delijo pa se na dve še pomembnejši skupini in sicer žage za vzdolžni rez in žage za prečni rez.

Na desni sliki lahko vidite zahodnjaške (stranske) in vzhodnjaško-japonsko (srednja) žago. 

Japonska žaga, imenovana Ryoba ima kratko rezilo in rezila na obeh straneh (prečni in vzdolžni rez). Odlična je za manjše projekte in bolj fina žaganja. Na voljo so v Obiju in Bauhausu za približno 30 evrov. Predlagam da jo kupite v Bauhausu, saj imajo boljšo kvaliteto.

Drugi dve žagi pa so narejene za prečni rez, toda super so tudi za vzdolžni rez (preverjeno). 
Žagi sta znamke Bahco in nekje med 20 in 30 evrov v Merkurju.

Spodnja stara žaga pa je ena izmed najbolj znanih žag in se jo uporablja za vzdolžni rez.
Te žage z lahkoto presežejo 50 evrov na spletu, zato jo raje odkupite od kakšnih starejših mojstrov.

Pri žagah pa morate paziti tudi na brušenje. Večino starih žag je potrebno brusiti, medtem ko ima večina novih kaljene zobe in se jih ne more brusit. Če imate možnost vzemite brez kaljenih zob.

3. Dleta

Vsak izdelek stoji skupaj s pomočjo spojev. Dleta so ena izmed mojih najljubših orodij. Lahko jih uporabiš za skoraj karkoli.

Večinoma so dleta draga, toda občasno lahko v Hoferju dobite set 4 dlet (na sliki) za samo 10 evrov. Ta dleta so za čuda zelo kvalitetna za ta denar in jih mizarji v Ameriki zelo cenijo in kupujejo na kupe.

V mizarstvu se uporablja večinoma ravna dleta, razen v primerih ko je potrebna kakšna dekoracija z rezljanjem. 

Najpomembnejše pa je, da jih uporabljajte samo z lesenim kladivom ali batom, da bodo dolgo zdržala.

4. Kotnik

Kotnik, prvo orodje kjer morate biti zares previdni. Zakaj? Ker če kotnik ni pod pravim kotom, nič nebo pod pravim kotom. 
Pri njih je priporočljivo dodati kak evro več za boljšo kvaliteto.

Osebno sem velik ljubitelj lesenega orodja, toda kot začetnik je najbolj primeren kovinski, saj se les giba in se lahko hitro zgodi, da ni več pod pravim kotom.

Največ uporabljam kotnik s premičnim ravnilom, saj lahko hitro in natančno označim spoje, luknje, itd,... Za cene se na žalost ne spomnim, toda dobite jih lahko v Obiju in Merkurju.

5. Pile in rašpe

Včasih pride kakšen projekt, kjer se najde kakšna okroglina oz. oblika (npr.ročaji skobljiča, žag, itd,..), kjer skobljič in dleta odpadejo. Takrat pridejo na vrsto pile in rašpe.

Na voljo jih je ogromno in vsi vemo kako se jih uporablja, zato ni potrebe razglabljati razen da so potrebne tudi za brušenje žag.

Meni osebno so najljubše Bahco in Merkurja. Dobijo se lahko posamezno in v kompletih, cene pa tudi niso strašne.

Imam pa možnost uporabljati ročno kovano rašpo (druga iz desne), katera je izdelana pri Orodno kovaštvo Rovtar in so neprimerljivo boljše od proizvodnih, saj odstranijo isto količino toda ne trgajo preveč.

6. Meter

Marsikdo se ne zaveda, toda pravi meter je zlata vreden. 
Poznamo metre v roli, zložljive metre, itd, in vsi so super, toda nekateri so boljši od drugih v različnih primeri.
Metri v rolah so super za grobo merjenje, saj je velika možnost da se kovinska kljuka poškoduje in meter ni več čisto natančen. Tej težavi se lahko izognemo tako, da začnemo meriti od npr. 10 cm dalje.

Zložljivi je meni najljubši pri manjših zadevah saj je natančen in se ne poškoduje hitro. Slabost pa je, da traja dolgo da se ga zloži in raztegne. 

Metre se dobi v skoraj vsaki trgovini in ponavadi ne stanejo več kot 3 evre. Priporočam pa meter v roli dolžine 5 m in enega za 8 m če slučajno pride do večjih projektov.

7. Brusni kamni

Niso ravno orodje, so pa zato da bo orodje delalo kot mora. Največja napaka začetnikov je, da ne brusijo. To potem pripelje do težav kot je trganje lesa med skobljanjem, dleto pobegne in se porežemo, itd,... 

Ostro orodje je varno orodje!

Brez heca, če je orodje nabrušeno bo svojo nalogo opravilo brez problema (še vedno je potrebno paziti). 

Jaz uporabljam samo dva kamna. Enega zelo malega z granulacijo cca. 250 in 500, ter japonskega z granulacijo 1000 in 6000. Manjši je kupljen v Bauhausu za 10 evro, večji pa je kupljen preko spleta pri LCC Cikava za 25 evrov. 

Ne pozabite brusiti redno. Odkar brusim vsak dan vsaj enkrat (odvisno od lesa in dela) nabrusim rezilo v 2-3 minutah, prej pa sem potreboval več kot pol ure.

In še ena stvar. Na sliki levo je kamen za glajenje, saj je potrebno po vsakem brušenju poravnati kamen, drugače bo nastala vdolbina in brušenje nebo več učinkovito. Ta kamen je bil kupljen v Merkurju za nekje 5 evrov, lahko pa uporabite tudi ravna betonska tla ali pa ravnalno mrežo.





To je zaenkrat to. Upam da sem komu pomagal pri kakšnem vprašanju in ga navdušil nad mizarstvom.
Veliko je še orodja, ki se ga potrebuje toda to je tisto najnujnejše, kar rabite za začetek.

Za vsa ostala vprašanja in predloge pa sem vedno na voljo.

Lepo bodite in se beremo naslednjič.

Žiga